O akcji Dobromir

Drogi Nauczycielu,
Wychodząc naprzeciw sytuacji wywołanej zmianą organizacji pracy w szkołach podstawowych na tryb zdalny, Organizator programu podjął decyzję o przedłużeniu konkursu zgodnie z możliwością przewidzianą Regulaminem. Prace można zgłaszać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego do 2.12.2020r. do godziny 12:00.

Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Wierzymy, że dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego z dumą przedstawiamy nowy program edukacyjny i konkurs skierowany do do klas I-III szkół podstawowych oraz premierowo do przedszkolnych oddziałów zerówkowych. Poprzednie wcielenie konkursu propagujące nawyk codziennego czytania - „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W akcji wspierającej czytelnictwo i rozwój dziecięcej wyobraźni w ubiegłym roku szkolnym wzięło udział aż 3480 klas z 2239 szkół podstawowych z całej Polski. Dobromir

Tym razem wraz z następcami „Słodziaków” – „Fajniakami” chcemy pokazać dzieciom magię natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia. W paczkach, które rozsyłamy do losowo wybranych przedszkoli oraz do nauczycieli szkół podstawowych uczestniczących w poprzedniej edycji programu, zamieściliśmy maskotki nowych bohaterów, książki z historyjkami z ich udziałem oraz zestaw naklejek-odznak do nagradzania ekologicznych postaw wśród uczniów. Mamy nadzieję, że tegoroczna akcja „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków” i nowe przygody naszych bohaterów kolejny raz oczarują najmłodszych i zainspirują do wspólnego działania na rzecz naszej planety. Kropelka

Do losowo wybranych przedszkoli oraz nauczycieli szkół podstawowych, którzy brali udział w poprzedniej edycji konkursu, zostały wysłane paczki z materiałami zachęcającymi do udziału w konkursie, zawierające maskotki i książki o przygodach Fajniaków. W tej edycji programu pakiety startowe nie zostały przewidziane dla każdej szkoły podstawowej, ale nauczyciele chętni do udziału w konkursie, mogą je jeszcze zdobyć! Do 1000 nauczycieli, którzy zarejestrują się jako pierwsi na stronie programu (o ile ich placówka nie otrzymała już pakietu), paczki zostaną wysłane na początku października.

Pragniemy dać dzieciom pole do kreacji i eksperymentowania, dlatego lekcje z Fajniakami będą mieć przede wszystkim praktyczny charakter. W materiałach dostępnych po rejestracji na tej stronie każdy nauczyciel odnajdzie:

  • Scenariusze lekcji przygotowane zgodnie z podstawą programową, dostosowane do pracy zdalnej lub hybrydowego modelu nauczania;
  • 4 audiobooki - unikalne wstępy fabularne do zajęć i magicznego świata nowych bohaterów dostępne tylko w programie;
  • 4 video z doświadczeniami ekologicznymi do przeprowadzenia na lekcji lub w domu, dzięki którym dzieci na własnej skórze doświadczą magii natury!

Dyzio

Wierzymy, że będą one doskonałą okazją na urozmaicenie lekcji przyrody i pokazania uczniom nauki poprzez zabawę, a także pomogą zaszczepić wśród dzieci pasję do ekologii i ochrony przyrody. Lekcje podzielone są na cztery filary tematyczne odpowiadające żywiołom natury, a każdemu patronują odpowiedni bohaterowie Gangu Fajniaków.

Realizacja lekcji według scenariusza z Fajniakami to już połowa drogi do wygranej w konkursie!

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy: Dobromir

1

Zarejestrować się na www.szkolneprzygodyfajniakow.pl i pobrać scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne. Pies

2

W oparciu o otrzymane scenariusze przeprowadzić lekcję poświęconą wybranemu żywiołowi i udokumentować ją poprzez zrobienie zdjęcia klasy podczas zajęć (zdjęcie nie będzie publikowane na stronie, a użyte wyłącznie do oceny Jury) – lub zrzutu ekranu pokazującego lekcję prowadzoną w trybie zdalnym oraz napisania krótkiego opisu przeprowadzonych zajęć (na maksymalnie 1000 znaków). Słońce

3

Zebrać zdjęcia indywidualnych prac plastycznych uczniów inspirowanych wybranym żywiołem.

4

Od godziny 12:00 w dniu 21.09 do 12:00 w dniu 02.12.2020 roku przesłać zdjęcie klasy podczas zajęć oraz zdjęcia prac plastycznych stworzonych przez uczniów poprzez jeden z czterech formularzy – odpowiadający wybranemu żywiołowi – dostępnych dla zalogowanych nauczycieli na stronie www.szkolneprzygodyfajniakow.pl/scenariusze.

Łącznie w konkursie nagrodzimy aż 400 najlepszych klas, po 100 z każdego filaru tematycznego. Na uczniów czekają wyjątkowe nagrody rzeczowe - maskotki odpowiadające wybranemu żywiołowi, magiczne ołówki do posadzenia w doniczce i dyplomy. Opiekunowie nagrodzonych klas mogą zaś liczyć na bony zakupowe do sieci sklepów Biedronka oraz dyplomy.

Nauczyciel może wziąć udział w jednym lub we wszystkich filarach tematycznych konkursu. Warto jednak razem z dziećmi odkryć magię wszystkich czterech żywiołów. Na najbardziej zaangażowane placówki czeka 15 nagród Grand Prix o wartości 3000 zł każda.

Szkoła/przedszkole, którego nauczyciele zrealizują wszystkie cztery filary tematyczne (łącznie wśród zgłoszeń od nauczycieli z jednej placówki znajdą się prace do każdego z czterech żywiołów - ogień, woda, ziemia i powietrze) może włączyć się do rywalizacji o nagrodę główną Grand Prix, jaką jest dofinansowanie renowacji terenów zielonych wokół placówki lub zakupu ekologicznych sprzętów dla placówki (np. energooszczędne żarówki, kosze do segregacji, ekologiczna zmywarka itp.) o wartości 3000 zł każda.

Aby zawalczyć o Grand Prix: Stefek

1

Stefek Nauczyciele z danej szkoły/przedszkola zgłaszają prace, które zostaną przyjęte do konkursu, we wszystkich czterech filarach. Wazka

2

Jeden z nauczycieli, korzystając ze specjalnego formularza Grand Prix, który odblokowuje się na profilu nauczycieli placówki, która spełni warunek z punktu powyżej, wysyła zgłoszenie w postaci uzasadnienia, dlaczego właśnie ta placówka powinna otrzymać dofinansowanie. Zgłoszenie można wysyłać od godziny 12:00 w dniu 21.09 do 12:00 w dniu 07.12.2020 roku. Foka

3

Uzasadnienie powinno zawierać do trzech zdjęć terenu wymagającego renowacji lub sprzętów wymagających wymiany.

Wazka

Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi
17.12.2020 roku.

W razie pytań zapraszamy do lektury zakładki „FAQ”
oraz kontaktu z Biurem Konkursu tel.: 505-758-543 lub e-mail: szkoly@gangfajniakow.pl